in

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Bu yazımızda sizlere yerleşme kanaması olarak ne zaman olur sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Yerleşme kanaması biraz kafa karıştıran bir konudur. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi adına yerleşme kanamasının kısaca ne olduğundan bahsedip sonrasında yerleşme kanamasının ne zaman görüldüğü sorusunu cevaplayacağız.

 Yerleşme kanaması ne olduğunu şu şekilde ifade edelim. Bilindiği üzere ilişki sonrasında kadın rahmine giren spermler yumurta çatlamasıyla birlikte kadın yumurtalıklarından hareket eden yumurtalardan bir tanesini döllerler ve bu döllenme sonrasında da embriyo oluşur. Oluşan bu embriyonun hem ilerde bebeğin rahat edebileceği geniş ve güvenli bir alana ihtiyaç duyar. Tabi ki bu alanda kadın rahmidir.

yerlesme-kanamasi-hesaplamasi
Embriyo rahim duvarına tutunuyor ve rahim duvarında çok az miktarda kanama oluşuyor.

Embriyo oluştuktan sonra doğruca anne rahmine giderek rahim duvarına tutunur. Embriyonun rahim duvarına tutunması için bu duvarın içine yerleşir. İşte bu tutulma esnasında çok hassas olan rahim duvarında tutunulan bölgede çok az miktarda kanama meydana gelir. Meydana gelen bu küçük kanamalar kadın rahminden hareket ederek vajinadan dışarı atılır. Bu kan parçacıkların rahimden geçerken pembemsi ve kahverengi renge dönüşür.

Daha sonrada küçük lekelenmeler şeklinde vajinadan dışarı atılır. İşte böylece gerçekleşen bu kanamaya yerleşme kanaması adı verilir. Yerleşme kanaması embriyonun kadın rahmine tutunması dolayısıyla hamileliğin başladığının bir göstergesidir. Unutulmaması gereken her kadında yerleşme kanaması görülmeyebilir. Şimdi gelin yerleşme kanaması ne zaman olur ona bir bakalım.

Yerleşme kanaması tam olarak ne zaman olur?

Yerleşme kanamasının oluşabilmesi için hamile kalınması gerektiği bilinmelidir. Bu da şu demek adet kanaması döneminde yerleşme kanamasının yaşanmayacağı bilinmelidir. Ayrıca hamileliğin oluşması içinde yumurtlama günü ve hemen sonrasında ancak hamileliğin oluşabileceği ed unutulmamalıdır. Bu da demek oluyor ki yerleşme kanaması adet gününden 5 ila 10 gün öncesinde gerçekleşir. Yerleşme kanaması hamileliğin bir habercisidir. Özellikle tüp bebek tedavisi görenler için apayrı bir önem taşır çünkü hamile olup olmadıklarını öğrenmek onlar için apayrı bir öneme sahiptir. Yerleşme kanamasıyla ilgili  yerleşme kanaması hesaplayıcı aracımızı da kullanabilirsiniz.

Yerleşme kanamasından kaç gün sonra test yapılır?

Yerleşme kanamasından kaç gün sonra test yapılacağı konusuna gelecek olursak aslında gebelik testi her zaman yapılabilir bundan yana bir sıkıntı yoktur. Önemli olan doğru sonucun ne zaman alınacağıdır diyebiliriz. Bunu şöyle kısaca söyleyelim yerleşme kanaması oluşur oluşmaz hamileliğin bu ilk belirtisi ve hamileliğin müjdecisidir diyebiliriz. Ancak hamilelik testi yapmanız durumunda bu pozitif çıkmayabilir. Bunun nedeni hamilelik hormonlarının kan ve idrarda yeterince yükselmemesinden kaynaklıdır.

Bütün bu nedenlerden ötürü yerleşme kanamasından 1 hafta sonra gebelik testi yapmanız doğru sonuca ulaşmanızı yani hamile olup olmadığınızı net olarak görmenizi sağlar. Bu süre aslında adet gününüze çok yakındır. Yani adet gününüz geçmesiyle gebelik testi yaptırmanız hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en doğru zamanıdır diyebiliriz.

Sağlıcakla.


Değerli Ziyaretçimiz Konuyla İlgili Tüm Sorularınızı Yorum Bölümümüzden Bizlere İletebilirsiniz. Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Sorularınızı
FORUM ( Uzmana Sor )
Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz.

Yazar: Anne Olunca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir