in

Kolonya Uyuza İyi Gelir Mi?

Kolonya Uyuza İyi Gelir Mi?

Kolonya uyuza iyi gelir mi yada öldürür mü sorusuna geçmeden önce uyuz hastalığı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olursak konuyu daha iyi anlayabiliriz. Bizler genel olarak hekime başvurmadan kulaktan duyma bilgilerle kendimize yada çevremize tedavi uygulamayı pek severiz. Bazen fayda görsek te çoğu zaman bu davranışın zararlarıyla karşı karşıya kalırız. Bu nedenledir ki uyuz hakkında da bir çok bilinen yanlışlar vardır. Gelin şimdi uyuz hastalığı hakkında sizleri daha iyi aydınlatalım ve sonrasında kafamızdaki soruları cevaplayalım.

Uyuz Nedir?

Uyuz çok küçük gözle bir böcek türünün deri altına yerleşmesiyle ortaya çıkan ve aşırı kaşınma gibi belirti gösteren kişiden kişiye yada hayvandan insana bulaşan yaygın bir hastalıktır.

Uyuz bulaşan bir kişide belirtiler 1-4 gün içinde ortaya çıkar ve tedavi edilmediğinde uzun süre kaşıntılara neden olur. Uyuzun en belirgin özelliği geceleri ortaya çıkan şiddetli kaşıntıdır.

Bu kaşıntıların nedeni deri altına yerleşen uyuz akarının yani böceğinin deri altında hareket etmesi nedeniyledir.

Şimdi az çok uyuzun ne olduğunu ve nasıl belirtiler gösterdiğini görmüş olduk. Gelelim asıl sorumuza.

Kolonya uyuza iyi gelir mi? Uyuzu öldürür mü?

Kolonyayı hemen her zaman dezenfektan olarak kullanmak mümkündür. Kolonya alkol bazlı bir dezenfektandır. Bu özelliğiyle bir çok mikroorganizmayı ve bakteriyi öldürebilir ancak özellikle virüslere karşı etkisi çok azdır. Halk arasında uyuz mikrobu dense de uyuz bir mikrop değil küçük bir böcektir söylediğimiz gibi. Bununla birlikte uyuz ne mikroorganizma nede bir virüstür. Yukarıda da yazdığımız gibi uyuz küçük bir böcektir ve bu nedenle kolonya uyuza karşı herhangi bir etkisi yada öldürücülüğü söz konusu değildir. Kolonya kaşıntılı bölgede sadece biraz soğukluk hissi vererek biraz rahatlama sağlayabilir ancak kesinlikle tedavi edici yada uyuz akarını böceğini öldürücü bir özelliği yoktur.

Kısaca özetleyecek olursak uyuz bir mikrop değil böcek olduğu için kolonyanın üzerinde hiç bir tedavi edici yada öldürücü özelliği yoktur.

Peki uyuzdan nasıl kurtulacağız?

Öncelikli olarak uyuz tedavisinde kafamıza göre hareket etmemiz doğru olmayacaktır. Uyuz ilaçlarını da kafamıza göre eczaneden alıp kullanmamız doğru değildir. Bunun için en doğru olan yaklaşım hekim tedavisine başvurmak ve onun önereceği ilaçlarla tedavimize devam etmektir. Uyuz tedavisi hem uzun süren hem de yaşanılan yerdeki diğer insanlarında tedavi ve takip edilmesini gerektiren bir hastalıktır. Bunun nedeni ise eşyalardan bile bu hastalık bulaşabilmektedir. Ayrıca uyuz ilaçları tehlikeli ilaçlardır. Örneğin bazı uyuz ilaçları hamile kadınlara ve bebeklerine zarar verebilmektedir bu nedenle hekime başvurarak tedavi olmak en doğrusudur.

Sağlıcakla.


Değerli Ziyaretçimiz Konuyla İlgili Tüm Sorularınızı Yorum Bölümümüzden Bizlere İletebilirsiniz. Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Sorularınızı
FORUM ( Uzmana Sor )
Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz.

Yazar: Anne Olunca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir