in

Kafaya Takmak Adeti Geciktirir mi?

kafaya takmak regl geciktirirmi

Bu yazımızda kadınların kafasını karıştıran ve ip yumağı gibi içinden çıkılmaz bir hal alan; kafaya takmak adeti geciktirir mi? sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bir çok yazımızda bu konuyu defalarca işliyoruz ancak bu soru bazen bizlere çokça soruluyor. Gelin şimdi hem adeti geciktiren unsurlara hem de kafayı takmak adeti geciktirir mi sorusuna bir açıklık getirelim.

Adeti neler geciktirir sorusunu cevaplamadan konumuzun başlığı olan kafaya takmak adeti geciktirir mi sorusuna vereceğimiz cevap eksik kalacaktır. Bu nedenle öncelikle adet gecikmesine neden olan etkenleri bir listeleyelim ki her şeyi daha net bir şekilde anlayabilelim.

Adet gecikmesinin bilimsel nedenlerini bu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Hamilelik
  2. Yoğun Egzersiz Programları
  3. Kronik hastalıklar
  4. Polikistik Over Sendromu
  5. Aşırı kilo alımı yada kilo kaybı
  6. Doğum kontrol hapları
  7. Yoğun Stres
  8. Tiroid Bozukluğu
  9. Erken Menopoz

Burada listelenen etkenlere baktığımızda yoğun stresin adet gecikmesine neden olduğunu görmekteyiz. Şimdi gelin bu nedeni biraz açıklayalım.

Adet düzenini sağlanması kadın vücudunda yer alan kadın hormonları sayesinde olmaktadır. Bu öyle mükemmel bir şekilde ayarlanmıştır ki adet düzeninden tutun hamilelik ve hamilelik sonrasına kadar tüm bu süreç mükemmel bir şekilde kadın hormonları tarafından kontrol edilir. Bu hormon dengesini bir çok neden bozabilmektedir ancak bizim için burada bu düzeni bozabilecek tek etken yoğun strestir. Yoğun stres nedeniyle bu hormon dengesi bozulabilmektedir.

Kafaya takmak adet düzenini geciktirir mi sorusuna da bu bilgiler ışığında vereceğimiz cevap evettir. Kafaya takmak aslında yoğun stresin başka bir adıdır diyebiliriz. Eğer korunmasız ilişki yaşadıysak acaba hamile miyim, bir sınava gireceğim acaba kazanır mıyım, bu ay maaşı alamadık acaba ne alacağım gibi insan hayatındaki bir çok sorunun aşırı düşünülmesi yani kafaya takılması yüksek stres oluşturur.

Yüksek stres biz istesek de istemesek de hormonlarımız üzerinde önemli ölçüde etki oluştururlar. Kafaya takmak yani yoğun stres nedeniyle gerek adet gecikmesi, gerek adet döngüsünün tamamen bozulması hatta ve hatta bir iki ay adet görememek gibi durumlara yol açtığını bilmelisiniz. 

Hekimler yada psikologlar her ne kadar kafaya takmamalısın dese de bu her zaman mümkün olmamaktadır. Kafaya takmak regl gecikmesine neden olduğundan bunun tek çözümü kafaya takmamak değil aslında mevcut sorunun çözümüne yönelik çaba göstermek, yada bu stres kaynağından bir şekilde uzaklaşmak en doğrusu olacaktır. İşin esasında eğer kendi başımıza bu kafaya takma ve yoğun stresi çözemiyorsak profesyonel yardım almamız en doğrusu olacaktır.

Sağlıcakla.


Değerli Ziyaretçimiz Konuyla İlgili Tüm Sorularınızı Yorum Bölümümüzden Bizlere İletebilirsiniz. Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Sorularınızı
FORUM ( Uzmana Sor )
Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz.

Yazar: Anne Olunca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir