in

Hamile Kalmamak İçin Evde Ne Yapılır?

Hamile Kalmamak İçin Evde Ne Yapılır?

Hamile kalmak her zaman istenen bir durum değildir. Bu yazımızda; hamile kalmamak için evde ne yapılır? sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Hamile kalmak zor olduğu kadar bazen hamile kalmamakta gerçekten zordur. Kimileri hamile kalmak için yıllarca uğraşırken kimileri ise hamile kalmadan yaşamını sürdürmek isterler. Bazı durumlarda korunmasız cinsel ilişki yaşanacağında yada yaşandığında evde hamile kalmamak için neler yapılır sorusu akıllara gelmektedir. Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Hamile kalmamak için evde yapılacaklara geçmeden önce hamileliğin nasıl oluştuğuna kısaca bir bakmakta fayda var. Böylece konuyu daha iyi anlayabiliriz.

Hamilelikten yüzde yüz korunma diye bir şeyin olmadığı bilinmelidir. Hiç bir bilimsel yöntem bile yüzde yüz hamile kalmazsınız diyememektedir. Ancak hamile kalma oranını çok çok düşük orana çekilebilmektedir. Bazen tüm korunma yöntemlerine rağmen bir mucizeyle bile hamile kalınabilir. Ancak bu oran yüzde bir hatta binde bir bazen de milyonda bir oranlarındadır.

Hamile kalmak için gerekli 2 temel öğe vardır. Bunlardan birincisi kadın yumurtası ikincisi ise erkek spermidir. Normal bir cinsel birliktelikte milyonlarca sperm kadın rahmine doğru hareket eder ve kadın yumurtasını döllemeye çalışır. Kadın yumurtası tek bir sperm tarafından döllenir. Kısaca milyonlarca sperm içinden bir sperm bile hamileliğin oluşması için yeterlidir. Bütün bu bilgiler eşliğinde gelin şimdi asıl sorumuza cevap verelim.

Hamile Kalmamak İçin Evde Yapılması Gerekenler nelerdir?

Hamile kalmamak için evde neler yapılır? sorusuna cevap vermeden önce bu yapılacakları bilimsel yöntemler ve bilimsel olmayan yöntemler diye ikiye ayırmak gerekir.

Hamile kalmamak için evde yapılması gereken bilimsel yöntemleri şu şekilde sıralamamız mümkündür? Bunlar zaten bir çok kişi tarafından bilinse de herkesin konu hakkında bilgi sahibi olması beklenemez bu yüzden gelin bunları bir liste halinde yazalım.

 1. Doğum kontrol hapları
 2. Aşlık doğum kontrol iğneleri
 3. Deri altı doğum kontrol kapsülleri
 4. Kondom olmazsa olmazlar arasında
 5. Diyafram kullanımı
 6. Kadın Kondomu yine bu yöntemler arasında
 7. Sperm yok ediciler

Burada yazan yöntemlerin hepsi hamile kalma oranını en aza indiren bilimsel doğum kontrol yöntemleridir. Hamile kalmamak için evde bu yöntemlerden hangisine erişimimiz varsa bu yöntemi kullanarak hamilelikten korunabiliriz.

Bu yöntemler arasında en kolay, en ulaşılabilir evde hamile kalmamak için en kullanılabilir olan kondomdur. Hem hemen her markette satılır, hem çeşitli market uygulamalarıyla sipariş edilebilir hem de hamilelikten korunmada en etkili bir korunma yöntemidir. Yani hamile kalmamak için evde ne yapılır sorusuna bilimsel olarak vereceğimiz cevap kondom kullanmaktır. Ucuz, pratik, ulaşılabilir ve koruyuculuk oranı en yüksek olan yöntemdir.

Hamile kalmamak için evde ne yapılır sorusuna cevap verirken bilimsel olmayan yöntemleri de açıklamamız gerekir. Yazımızın ilk başında bir tane spermin bile hamilelik için yeterli olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle bilimsel yöntemler bile hamileliği yüzde yüz önlemezken bilimsel olmayan evde uygulayacağınız yöntemler sizi hamilelikten koruma yüzdesi oldukça düşüktür. Yani bilimsel olmayan yöntemlerle korunduğunuzda hamile alma olasılığınız yüzde 50 gibi oranlara hatta daha aşağı oranlara düşer. Tavsiye etmesek de yine bu yöntemleri sizler için yazalım.

 1. Geri çekme yöntemi
 2. Takvim yöntemi
 3. Servikal mukus yöntemi
 4. Vajinal yıkama yöntemi

Yukarıda yazılan yöntemler hamile kalmamak için evde ne yapılır sorusuna bir cevap niteliğinde olsa da bu yöntemlerin hamilelikten korunma oranı oldukça düşüktür. Yani bu yöntemlere güvenerek yaşayacağınız korunmasız bir cinsel ilişki sonrası büyük ihtimalle hamile kalabileceğinizi unutmayın.

Yukarıda gerek bilimsel olsun gerek bilimsel olmayan yöntemler olsun hemen hepsi gebeliği önlemede bir nebzede etkilidir. Burada önemli olan ve tercih edilmesi gereken en mantıklı yöntemler elbette ki bilimsel gebelikten korunma yöntemleridir.

Bizlerin size tavsiyesi hamile kalmamak için evde en iyi çözüm kondom yöntemidir. Bu yöntem hem bilimsel bir yöntemdir hem kolay ulaşılabilir ve ucuzdur hem de hamileli önlemede son derece etkilidir.

Sağlıcakla.


Değerli Ziyaretçimiz Konuyla İlgili Tüm Sorularınızı Yorum Bölümümüzden Bizlere İletebilirsiniz. Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Sorularınızı
FORUM ( Uzmana Sor )
Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz.

Yazar: Anne Olunca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir