in

Ertesi Gün Hapı Regl Geciktirir Mi?

Ertesi Gün Hapı Regl Geciktirir Mi?

Bu yazımızda sizlere ertesi gün hapı regl geciktirir mi sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Peki gerçekten ertesi gün hapları adet tarihini geciktiriyor mu? Bu soruya cevap vermeden önce ertesi gün haplarıyla ilgili  bilmemiz gereken bir kaç hususu sizlere aktaralım ki konuyu daha iyi anlamamız mümkün olsun. Gelin şimdi ertesi gün haplarının ne işe yaradığına ve sorumuzla alakasına bir bakalım.

Ertesi gün hapları korunmasız cinsel ilişki sonrasında kullanılan tek adetten oluşan ve hamileliği önleyen bir haptır. Ertesi gün haplarının etkili olabilmesi için ilişkiden sonra 12 saat içinde alınması gerekir. İlişki sonrası hemen alınan ertesi gün hapları gebeliği önemli ölçüde engellerler. 72 saate kadar alınması gerekir. Erken alınması durumunda gebelikten koruma oranı yüksekken geç alınması durumunda gebeliği önleme oranı önemli ölçüde düşer. Gelin şimdi ertesi gün haplarının nasıl çalıştığına ve etki gösterdiğine bir bakalım.

Ertesi gün hapları yüksek oranda progesteron yani kadınlık hormonu içerir. Bunun dışında kadın hormonları üzerine önemli ölçüde etki ederler. Ertesi gün hapları gebeliği şu şekilde önlerler. Ertesi gün hapları sperm ile kadın yumurtasının birleşmesini birleşse bile rahime yerleşmesini önleyerek gebelikten koruma sağlarlar.

yerlesme-kanamasi-hesaplamasi
Embriyo rahim duvarına tutunuyor ve rahim duvarında çok az miktarda kanama oluşuyor.

Eğer ki sperm yumurtayı döllemişse ve rahime yerleşmişse bu hapların etkisi ortadan kalkar. Bu nedenle de ertesi gün hapları ne kadar erken alınırsa o derece gebeliği önlerler. Çünkü eğer yumurta döllenip rahime yerleşmişse bu haplar etkisini gösteremez bu nedenle bu hapların erken alınması oldukça önem arz eder.

Buraya kadar ertesi gün hapının ne işe yaradığından ve tam olarak nasıl işlev gösterdiğinden bahsettik. Şimdi bu bilgiler eşliğinde asıl sorumuzu cevaplayalım.

Ertesi gün hapı regl geciktirir mi?

Ertesi gün hapları hamileliği önlerken kadın hormonları üzerinde önemli ölçüde değişikliğe neden olurlar. Hali hazırda zaten ertesi gün hapları bir çok hormonu baskılarlar. Kadınların regl düzeni tamamıyla bu kadınlık hormonlarıyla düzenlendiğini söylemeliyiz. Bütün bu nedenlerden dolayı ertesi gün hapları kadın regl düzenini bozabilir, regl geciktirebilir. Ertesi gün hapları bunu hem alındıkları ay hem de alındıktan sonraki aylarda da neden olabilirler. Çünkü ertesi gün haplarının bozduğu kadın hormonlarının normal dengesine dönmesi bazen kısa sürerken bazen daha uzun sürebilmektedir.

Ertesi gün haplarıyla ilgili bilinmesi gereken bir kaç hususu daha sizlerle paylaşalım. Ertesi gün hapları doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Bunun nedeni de yukarıda yazdığımız gibi kadın hormonları üzerinde önemli ölçüde etkileri olmaları ve regl döneminin bozulması gibi bir çok yan etkilerinin olmasıdır. Ertesi gün hapları çok zor durumlarda kalındığında kullanılmalıdır. Ayrıca ayda bir kereden fazla kullanılmamalıdırlar. Zaten bu ilacı bir kez kullananın genelde bir daha kullanmaya tövbe ettiği bir ilaçtır diyebiliriz. Hamile kalınmak istenmiyorsa kondom, spiral, gibi bilimsel doğum kontrol yöntemleri kullanılmalıdır.

Sağlıcakla.


Değerli Ziyaretçimiz Konuyla İlgili Tüm Sorularınızı Yorum Bölümümüzden Bizlere İletebilirsiniz. Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Sorularınızı
FORUM ( Uzmana Sor )
Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz.

Yazar: Anne Olunca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir