in

Döllenme Nasıl Hissedilir? Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

döllenme nasıl hissedilir

Korunmasız ilişki yaşayan ve hamile kalıp kalmadığını merak eden kadınlar döllenme ilişki sırasında nasıl hissedilir? sorusunu merak etmektedirler. Döllenme nasıl hissedilir sorusu çoğu durumda kafa karıştırabilen bir sorudur. Esasında bu soruya iki yönlü cevap vermek gerekir ki her şey net olarak anlaşılabilsin. Gelin şimdi duruma bir göz gezdirelim.

Normal şartlar altında döllenme nasıl hissedilir sorusuna bir çok kişi döllenme hissedilir mi diye cevap verecektir. Ancak şöyle iki durumu açıklığa kavuşturalım.

Bildiğimiz gibi yumurta çatlaması ile birlikte kadın yumurtaları serbest kalır, erkekten gelen spermlerle birleşerek döllenme gerçekleşir ve döllenmeden sonra embriyo oluşur. Embriyo gidip kadın rahim duvarına yerleşir bu yerleşme sırasında da yerleşme kanaması oluşur. Bu süreçte kadın hiç bir şey hissetmesi mümkün değildir çünkü tüm döllenme süreci hücresel olarak gerçekleşir ve hissedilmesi mümkün değildir. Burada ancak yerleşme kanamasının görülmesiyle kadın hamile olacağını hissedebilir. Yerleşme kanaması adet tarihinden önce görüleceği için adet gecikmesi olmadan kadın hamile olduğunu bu yolla anlayabilir. Yerleşme kanaması da her kadında görülmeyeceği bilinmelidir.

yerlesme-kanamasi-hesaplamasi
Embriyo rahim duvarına tutunuyor ve rahim duvarında çok az miktarda kanama oluşuyor.

İkinci durumda ise ancak cinsel birleşme sırasında döllenme ancak şu şekilde hissedilebilir. Bu durumda ise korunmasız cinsel birleşme esnasında kadın erkeğin içine boşaldığını hisseder. Bu ilişki esnasında bazı durumlarda ilişkinin heyecanıyla fark edilmeyebilir. Ancak kadının genelde bu boşalmayı hissetmesi mümkündür. Bu durumda direk olarak döllenme hissedilmese de dolaylı yoldan döllenmenin hissedilebildiğini söyleyebiliriz. Çünkü boşalma olduysa ve korunma yöntemlerinden bir tanesi kullanılmıyorsa hamile kalınması yani döllenmenin olması olağandır.

Döllenme nasıl hissedilir? sorusuna burada cevap vermeye çalıştık. Bilinmesi gereken döllenmenin direk olarak hissedilmesinin mümkün olmayacağı ancak dolaylı yollardan döllenmenin olduğunun anlaşılabileceğidir. Bunun için bakılması gereken iki husus içine boşalmanın hissedilmesi ikinci ise yerleşme kanamasıdır. Bu iki husus dolaylı yollardan bize hamileliğin oluştuğunu yani döllenmenin gerçekleştiğini göstermiş olur.

Burada şunu da sizlere aktaralım. Hamileliğin tam olarak anlaşılabilmesi için adet gününün geçmesi beklenmelidir. Hamileliğin en belirgin özelliği hamile kalındığında adet olunamayacağı için adet günü geçer. Bu durumun gerçekleşmesi durumunda eczaneden alınacak bir gebelik testiyle hamilelik testi yapıp hamile olup olunmadığı öğrenilmesi gerekir. Sonrasında ise kan testiyle hamilelik iyice kesinleşmiş olur.

Sağlıcakla.


Değerli Ziyaretçimiz Konuyla İlgili Tüm Sorularınızı Yorum Bölümümüzden Bizlere İletebilirsiniz. Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Sorularınızı
FORUM ( Uzmana Sor )
Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz.

Yazar: Anne Olunca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir