in

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken İçine Boşalabilir Mi?

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken İçine Boşalabilir Mi?

Doğum kontrol hapı kullanırken ilişki sırasında içine boşalabilir mi? sorusu bir çok doğum kontrol hapıyla korunanların kafasını karıştırabiliyor. Hamile kalmak istemeyen bir çok kadın çeşitli doğum kontrol yöntemleri kullanmaktadır. Bunlardan en çok kullanılan doğum kontrol yöntemi de elbette ki doğum kontrol haplarıdır.

Doğum kontrol hapları aynı sadece hamilelikten korunmak için değil bazen de adet düzenleyici olarak kullanılmaktadır. Doğum kontrol haplarının hamileliği nasıl önlediği bilinirse sorumuza daha iyi cevap vermiş oluruz. O yüzden gelin önce doğum kontrol haplarının hamileliği nasıl önlediğine bakalım sonrasında sorumuzu cevaplayalım.

Doğum kontrol hapları içerdiği sentetik hormonlar sayesinde kadın yumurtlama döngüsüne etki ederler. Hamilelikten koruma işlevinin yanında içerdiği hormonlar sayesinde kadın adet düzenini de düzenlerler.

Peki doğum kontrol hapı kullanırken içene boşalırsa bir şey olur mu?

Doğum kontrol haplarının yumurtlama üzerine etki ettiğini söylemiştik. Temel olarak doğum kontrol hapları yumurtlamayı durdurdukları için cinsel birleşme sırasında içine boşalma gerçekleşse bile yumurtlama gerçekleşmeyeceği için döllenme gerçekleşmez ve hamilelikte oluşmaz.

Kısaca özetleyecek olursak doğum kontrol hapları yumurtlamayı önledikleri için korunmasız cinsel ilişki yaşanmasıyla içine boşalması durumunda gebelik gerçekleşmez. Doğum kontrol haplarının en güzel yanı da budur zaten. İçine boşalması vb durumlarda hamile kalır mıyım korkusunu ortadan kaldırır. Rahatlıkla korunmasız ilişki yaşayabilirsiniz.

Doğum kontrol hapları yumurtlamayı engelleyerek korumasız cinsel ilişki yaşasak bile içine boşalma olması durumunda hamileliği engellediğini söylemiştik. Ancak doğum kontrol haplarıyla ilgili bilinmesi gereken önemli bir kaç hususu sizlere aktaralım.

  1. Doğum kontrol hapları gebeliği yüzde yüze yakın engellerler ancak düzenli kullanılmaları şarttır. Yani 1 gün bile kaçırmadan bu hapları düzenli şekilde kullanmanız oldukça mühimdir.
  2. Doğum kontrol haplarıyla ilgili bilinmesi gereken önemli bir diğer önemli husus ise bu hapların kafamıza göre kullanılmaması gerektiğidir. Yani bu haplara başlarken mutlaka hekiminize danışmanız gerekir.
  3. Doğum kontrol haplarının yan etkilerinin oluşabileceğini ve mutlaka hekiminizle beraber süreci takip ederek doğum kontrol haplarına başlanılması gerektiği bilinmelidir.
  4. Doğum kontrol hapları çeşit çeşittir bazı hapların yan etkileri çok yüksek düzeyde anksiyeteye baş dönmesine neden olabilir. Bu tür durumlarda hapı kullanmayı hemen kesmeli ve hekiminize danışarak ilacınızı değiştirmelisiniz.
  5. Doğum kontrol hapınızı değiştirmemelisiniz. İşet bu ay bunu kullandım ama bulamadım gelecek ay farklı bir hap kullanmamalısınız.

Bütün bu yazılan hususları dikkate alarak doğum kontrol haplarını kullandığınızda korunmasız ilişkide içine boşalırsa bile hamilelik oluşmayacağını için rahatlıkla korunmasız ilişki yaşayabilirsiniz.

Sağlıcakla.


Değerli Ziyaretçimiz Konuyla İlgili Tüm Sorularınızı Yorum Bölümümüzden Bizlere İletebilirsiniz. Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Sorularınızı
FORUM ( Uzmana Sor )
Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz.

Yazar: Anne Olunca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir