in

Dışarıdan Bulaşan Spermle Hamile Kalınır Mı?

Dışarıdan Bulaşan Spermle Hamile Kalınır Mı?

Dışarıdan bulaşan spermle hamile kalınır mı sorusu bir çok kadının kafasını karıştıran bir sorudur.  Bu yazımızda bu konuyu detaylı olarak anlatmaya çalışacağız. Dışarıdan bulaşan spermle hamile kalınır mı sorusu kimileri için çok saçma gelebilir ancak bu durum başına gelmeyen tarafından çok da anlaşılabilecek bir durum değildir. O yüzden konuya biraz daha detaylı ve bilimsel açıdan bakarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Dışarıdan bulaşan spermle kamile kalınabilir mi sorusuna geçmeden önce spermlerin ne kadar süre hayatta kalabildiklerini iyi anlamak gerekir. Spermler anne rahminde 4-5 gün canlı kalabilirken, dış ortamda ancak bir kaç dakika hayatta kalabilirler. Bunun nedeni ise spermlerin yaşamını sürdürebilmesi için bulundukları ortamda beslenmeleri gerekir. Anne rahminde spermler beslenebilecekleri bir ortamda oldukları için 4-5 gün hayatta kalabilirken vajina dışında spermler beslenebilecekleri ve korunabilecekleri bir  ortam olmaması nedeniyle dışarıda bir kaç dakika ancak hayatlarını sürdürebilirler.

Bütün bu bilgiler ışığında şunu söyleyebiliriz ki dışarıdan bulaşan spermle hamile kalınabilir. Ancak unutulmaması gereken önemli bir husus vardır. Her olayda işte sabah banyoya girmişlerdi öğleyin bende girdim sperm gibi bir şey vardı acaba bundan hamile kalınabilir mi diye bir şey söz konusu değildir. Çünkü dış ortamda spermler maksimum 4-5 dakika yaşayabilmektedir. Bu husus unutulmamalıdır. Gelin şimdi bunları liste haline getirelim ki her şeyi daha iyi anlayabilelim?

Hangi durumlarda dışarıdan bulaşan spermle hamile kalınabilir?

Bu bölümde hangi durumlarda dışarıdan bulaşan spermle hamile kalınabileceğini listeleyeceğiz. Unutulmaması gereken bunların çok çok düşük ihtimalle gerçekleşebileceğidir. Yani çok düşük ihtimalle dışarıdan bulaşan spermle hamile kalınabilir. Gelin şimdi bu durumlara bir bakalım.

  1. Sürtünmeyle ilişki sırasında elinize bulaşan spermin vajinanıza değmesi durumlarında.
  2. Kıyafetle giyinikken ilişki sırasında vajinanın üstündeki kıyafete boşanılması durumunda.
  3. Yine ilişki sırasında sperm bulaşan elinizin vajinaya sürtünmesi durumunda.
  4. İlişki sırasında boşalma olmasa da zevk suyunun vajinaya değmesi durumunda.
  5. İlişki sırasında partnerinizin vücuduna bulaşan sperme vajinanızın sürtünmesi durumlarında.
  6. Yine ilişki sırasında kıyafete yada bir eşyaya bulaşan spermin vajinaya değmesi durumunda.

Yukarıda bahsi geçen ve benzeri durumlarda çok çok düşük ihtimalle de olsa hamile kalınabilir. Ancak unutulmaması gereken yukarıdaki durumların cinsel ilişki sırasında spermin 4-5 dakikadan daha az sürede dışarıda kalması durumlarında ancak mümkün olur. Yani parterinizle tam ilişki esnasında bu durumlar gerçekleşmişse ancak hamile kalınabilir. Bahsi geçen durumlarda da hamilelik çok çok düşüktür. Bir örnek verecek olursak partneriniz eline boşalması sonrası vajinanıza dokunması gibi durumlarda sperm vajinadan içeri girerek hamileliği oluşturabilir.

Bu durumların dışında dışarıdan bulaşan spermle hamile kalınması mümkün değildir. Hamileliğin oluşabilmesi için cinsel birleşmenin olması gerektiği unutulmamalıdır. Bunun dışında yukarıda bahsettiğimiz durumlarda ise çok çok düşük ihtimalle hamile kalınabileceği unutulmamalıdır.

Hamileliğin hiç de kolay bir şey olmadığı bilinmelidir. Normal şartlarda bile hamilelik çok zor şartlarda gerçekleşir. Ancak sürtünme yoluyla yada farklı çeşitlerde girilen ilişkilerde spermin vajinaya elle yada cisimle girmesi yada değmesi durumlarında hamile kalınabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Sağlıcakla.


Değerli Ziyaretçimiz Konuyla İlgili Tüm Sorularınızı Yorum Bölümümüzden Bizlere İletebilirsiniz. Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Sorularınızı
FORUM ( Uzmana Sor )
Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz.

Yazar: Anne Olunca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir