in

Bebeğin Rahime Yerleşmesi Belirtileri Nelerdir?

Bebeğin Rahime Yerleşmesi Belirtileri Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere, hamile olup olmadığını merak eden kadınların merak ettikleri, bebeğin rahime yerleşmesi belirtileri hakkında bilgi vereceğiz. Bebeğin rahime yerleşme belirtileri hamilelik belirtileri gibi algılansa da tam olarak aynı değildir. Bu konuda çok fazla kafa karışıklığı olabiliyor. Peki işin aslı nedir ne değildir gelin duruma bir göz gezdirelim.

Bu konuyu daha iyi anlayabilmek adına bebeğin rahime nasıl yerleştiğini iyi anlamak gerekir. Öncelikle döllenme şu şekilde oluşmaktadır. Yumurta çatlaması ile birlikten kadın yumurtalıklarından ayrılar yumurtalar kadın rahmine gelen spermler tarafından döllenirler. Bu döllenme sonrasında embriyo yani bebeğin ilk hali oluşur.

yerlesme-kanamasi-hesaplamasi
Embriyo rahim duvarına tutunuyor ve rahim duvarında çok az miktarda kanama oluşuyor.

Daha sonra bebek yani embriyonun yaşamını devam ettirebilmek için bir yere tutulması gerekir bu da rahim duvarıdır. Embriyo yerleşme kanaması ile birlikte kadın rahim duvarına yerleşir. Bu yerleşme esnasında rahim duvarında bir miktar kanama oluşur buna da yerleşme kanaması adı verilir. İşte bu kanama bebeğin rahime yerleşmesinin ilk belirtisidir.

Bebeğin rahime yerleşme belirtileri içinde en belirgin belki de tek belirti yerleşme kanaması olduğu bilinmelidir. Onun dışında belirtiler farklı nedenlerden ortaya çıkabilirler ancak yerleşme kanaması sade ve sadece rahime yerleşme nedeniyle ortaya çıkan bir belirtidir. Yerleşme kanaması açık pembemsi ve kahverengi lekelenmeler şeklinde kendine gösteren bir kanamadır. Hamileliğin habercisi olarak da kabul edilen bir kanamadır. Asla kırmızı renkte görülmez ve özellikle tüp bebek yaptıranların en çok takip ettikleri bebeğin rahime yerleşme belirtilerinden bir tanesidir.

Bu soru ve buna benzer soruların çok fazla çeşitlilikte karşımıza çıktığını görmekteyiz. Burada bilimsel açıdan baktığımızda hamileliğin anlaşılması için iki belirti öne çıkar. Bunlardan bir tanesi yerleşme kanaması ikincisi ise adet gecikmesidir. Hekiminize başvurmanız durumda size ilk bunları soracaktır sonrasında ise gebelik testi yapıp yapmadığınızı sorar. Bütün bunlar gerçekleşmiş ve gebelik testinizde pozitif çıkmışsa hekiminiz hamileliği kesinleştirmek için size kan testi yapar. Kan testi kadın vücudunda ki beta HCG hormonuna bakılarak hamileliğin kesinleştirildiği bir testtir.

Gebeliğinizi öğrenmek için acayip farklı ve bilimsel olmayan yöntemleri kesinlikle önermemekteyiz. En doğru ve kesin bilgiyi size hekiminizin vereceğini unutmayın.

Sağlıcakla.


Değerli Ziyaretçimiz Konuyla İlgili Tüm Sorularınızı Yorum Bölümümüzden Bizlere İletebilirsiniz. Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Sorularınızı
FORUM ( Uzmana Sor )
Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz.

Yazar: Anne Olunca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir