in

1 Haftalık Gebelikte Beta Hcg Değeri Kaç Olmalı?

1 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı sorusuna geçmeden önce konuyu daha iyi anlayabilmek adına beta hcg’nin olduğu bilinmelidir. Bu yazımızda sizlere kısaca beta hcg’nin ne olduğundan ve 1 haftalık gebelikte beta hcg değerinin ne olması gerektiğinden bahsedeceğiz. Şimdi konuyu daha iyi anlayabilmek adına beta hcg nedir ona bakalım sonrasında asıl sorumuzu cevaplayalım.

Beta hcg kavramıyla aslında hayatımızın evliliğimizin öncesinde pek de işimizin olmadığı duymadığımız bir kavramdır. Bu kavramı özellikle tüp bebek tedavisi yaptıranlar çok iyi bilirler çünkü hamile kalmak için çok fazla uğraşırlar ve beta hcg sonuçları bu uğraşının sonucunda karşılarına çıkan bir durumdur. Gelin şimdi kısaca beta hcg’nin ne olduğuna bir göz gezdirelim. Beta hcg karmaşık gibi görünüyor ancak ben basitce sizlere anlatmaya çalışacağım.

Beta hcg nedir?

Beta hcg kadın üreme sistemi üzerinde hormonların üretimi, düzenlenmesi ve devamlılığı için görev üstlenen ve halk arasında gebelik hormonu olarak da adlandırılan bir hormondur. Bu hormon insan vücudunda normalde bulunan ancak hamilelikle birlikte artan bir hormondur. Bu hormonun değerlerinin kanda artmasıyla yapılan kan testinde hamilelik tespiti yapılır.

Normalde insan vücudunda 0-10 mlU/ml değerleri arasında yer alan beta hcg hormonu embriyonun kadın rahmine yerleşmesiyle birlikte embriyoyu besleyen plesenta tarafından da üretilmeye başlanır. Bu nedenle beta hcg hormonu kanda 0-10 mlU/ml üstüne çıkar. Hamilelik süresince de katlanarak değerleri artar.

İşte hamileliğin testi için bu hormon kullanılır çünkü kadın vücudunda önemli bir hastalık dışında bu hormon 0-10 mlU/ml değerlerinin üstüne asla çıkmaz. Bu nedenle yapılan kan testinde beta hcg hormonuna bakılır ve 0-10 mlU/ml üzerindeyse hamilelik kesinleşmiş olur.

Kısaca özetleyecek olursak beta hgc hormonu hamileliğin var olup olmadığını ölçmek için kullanılan bir hormondur. 0-10 mlU/ml değerlerinin üzerine çıkmasıyla hamilelikte ortaya çıkmış olur.

Şimdi gelin asıl sorumuza bir göz gezdirelim. Bu hormonun değerlerinin yükselmesiyle hamileliğin ölçüldüğünü söyledik. Peki bu hormon hamileliğin hangi haftalarında yükselir ve değerleri ne olur gelin ona bir bakalım.

1 Haftalık Gebelikte Beta Hcg Değeri Kaç Olmalı?

Beta hcg hormonuyla ilgili bilinmesi gereken en önemli husus ise bu hormonun zamanlamasıdır. Yani ne zaman yükselmeye başladığıdır. Beta hcg hormonunun ne olduğundan, nasıl oluştuğundan ve ne işe yaradığından bahsettik. Şimdide beta hcg hormonunun ne zaman kanda yükselmeye başladığından ve hamileliğin ne zaman tespit edilebildiğinden bahsedelim.

Beta hcg hormonu tam olarak hamileliğin başlamasıyla yani embriyonun anne rahmine yerleşmesiyle başlar. Bu zamanlama tüp bebek tedavisi olanlar için net olarak bilinir. Normal durumlarda ise son cinsel birliktelikten sonra embriyonun oluşmasıyla başlar diyebilir.

Embriyonun anne rahmine yerleşmesiyle birlikte embriyoyu besleyecek olan plesenta da oluşmaya başlar ve direk olarak beta hcg salgılayarak bu hormonun kanda yükselmeye başlamasını sağlar. İşte asıl mesele burada başlamaktadır. Çünkü insan kanındaki 0-10 mlU/ml arasındadır ve hamileliğin anlaşılabilmesi için bu miktarın en az 50 mlU/ml üstünde olması durumunda kesin olarak hamilelikten bahsedilebilir.

Beta hcg hormonun bu değerlere ulaşması da hamileliğin 12. gününden itibaren ancak mümkün olabilmektedir. Yani beta hcg değir hamileliğin 2. haftasının sonunda ancak tam olarak yükselmeye başlar. Bu değer hamileliğin ilerlemesiyle birlikte çok daha yükselir. Kısaca kanda beta hcg hormonuna bakarak hamileliğin kesinleşmesi için hamileliğin 3. haftasına girilmiş olması gerekir ki ancak kesin hamilelikten söz edilebilsin. Aşağıda hamilelik süresince beta hcg değerlerine yer veriyoruz.

  • 1-2. hafta 0-10 mlU/ml (Hamileliğin Tespiti İçin Yeterli Değildir.)
  • 3.hafta: 10 ila 50 mlU/mL
  • 4.hafta: 10 İla 426 mlU/Ml
  • 5.hafta: 18 ila 7.340 mlU/mL
  • 6.hafta: 1.080 ila 56.500 mlU/mL
  • 7. ve 8. hafta: 7.65 ila 229.000 mlU/mL
  • 9 ila 12. hafta: 25.700 ila 288.000 mlU/mL
  • 13 ila 16. hafta: 13.300 ila 254.000 mlU/mL
  • 17 ila 24. hafta: 4.060 ila 165.400 mlU/mL
  • 25 ila 40. hafta: 3.640 ila 117.000 mlU/mL

1 Haftalık Gebelikte Beta Hcg Değeri

Bu değerlerden de anlaşılacağı üzere hamileliğin 1-2. haftasında beta hcg 0-10 mlU/ml aralığındadır ve daha yeterli düzeye ulaşmamıştır. Bu değerlere bakılarak ta hamilelikte bahsetmek mümkün olmaz. Çünkü normal bir insanda da beta hcg değeri bu aralıklardadır. Ne zamanki hamileliğin 3. haftasına geçilir ve beta hcg 10 mlU/ml  değerinin üzerine çıkar işte o zaman kesin hamilelikten bahsedilebilir.

Bütün bu açıklamalar eşliğinde 1 Haftalık Gebelikte Beta Hcg Değeri Kaç Olmalı? sorusuna vereceğimiz cevap hamileliğin 1. haftasında beta hcg değeri 0 ila 10 mlU/ml değerleri arasındadır. Bu değerler normal bir insanda da olabilmesinden dolayı bu değerlere bakarak hamilelikten söz edilemez.  Biraz konuyu uzatmış olduk ama kısaca özetleyecek olursak.

Hamileliğin ilk iki haftasında kadının kanında beta hcg seviyesi yeterince yüksek olmayacağından bu haftalarda yapılacak beta hcg testi hamile olup olunmadığını göstermez. Ancak hamileliğin 3. haftasından itibaren yapılacak bir beta hcg testi her şeyi net olarak ortaya koyar. Bu süreçte aşağı yukarı kadın adet gününün geçmesine denk gelmektedir. Yani adetinin geçmesiyle birlikte gebelik testi pozitif çıkması durumunda kan testi yaparak hamileliğin kesin kes öğrenmenin mümkün olabilir.

Sağlıcakla.


Değerli Ziyaretçimiz Konuyla İlgili Tüm Sorularınızı Yorum Bölümümüzden Bizlere İletebilirsiniz. Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Sorularınızı
FORUM ( Uzmana Sor )
Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz.

Yazar: Anne Olunca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir